Чи пам’ятають свою бАтьківщину сьогоднішні нащадки наших земляків? (відео)
Книжку під назвою «На край землі» презентували в обласній бібліотеці імені Короленка і мова в ній йде про переселення людей з Лівобережної України до Південно-Уссурійського краю. Що ставало поштовхом для пошуку кращої долі 130 років тому? І чи пам’ятають свою бАтьківщину сьогоднішні нащадки наших земляків?
20 років праці над книгою «На край землі», 20 років пошуку та досліджень в архівах… Її автор, Вадим Бойко, каже, що для наших земляків, чернігівських селян, які крім плуга нічого й не бачили, переселення до Південно-Уссурійського краю справді було подвигом. 130 років тому люди, переважно з північних повітів, лишали рідні домівки, родичів, могили предків, і точно знали, що на бАтьківщину вони більше не повернуться. І лише рідна земля в хустинці ставала оберегом у цій подорожі. Вадим Бойко, кандидат історичних наук: «Наприклад, у нас в Ніжинському повіті середній наділ на душу селянську складав всього-навсього півтори десятини землі. А на Далекому Сході селянська родина отримувала 100 десятин землі. Одвічна мрія нашого селянина – земля, за нею і їхали».
І зараз, співпрацюючи з автором книги, на Далекому Сході люди шукають свою історію, бажають дізнатися про своїх предків з України. Петро Шаповал, Надзвичайний і Повноважний Посол України: «Давайте ми скажем, що можем, що знаємо про наших предків, про наших дідів, прадідів, про наших батьків, як старше покоління, тому що дехто бажання, а ми того бажання не маємо. Ми хочемо, щоб про це говорили відверто, чесно і ми знали, чиї ми діти, хто ми такі і врешті решт пам’ятали, що наш народ, як у Тичини: «Я єсть народ, якого правди сила ніким звойована ще не була».
Шукають свої корені і наші. Юрій Коваль, чернігівський студент, майбутній економіст, працює над своїм родоводом вже 5 років. За цей час дійшов вже до 17 сторіччя, знайшов дідів-прадідів до 5 коліна. Юрій Коваль, студент: «Мої предки жили по Чернігівській губернії, але були розкидані по Полтавській області, а також Стародубський повіт і деяка лінія в Могильовську».
Те, що його предки теж дісталися краю землі, стало сюрпризом для Юрія. В архіві випадково він познайомився з Вадимом Бойком і той вирішив допомогти у пошуках. Вадим Бойко, кандидат історичних наук: «Яке прізвище ти шукаєш? Він відповідає, а по дівочому було прізвище Потапенко. Все зрозуміло, я дзвоню до Владивостоку, кажу, мені потрібен родовід Потапенко, я знаю, що він є. Позавчора мені електронною поштою прислали цей родовід, зараз він лежить у мене на столі і я цьому студентові його вручу».
Можливо, ця книга стане відправною точкою пошуку для інших дослідників, які розуміють, наскільки важливо «пізнавати свій народ і себе в ньому».
«Сівер-центр»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: презентація книги, «Сівер-центр»