Духовний гімн «Молитва за Україну» було написано 130 років тому (відео)
«Боже великий, єдиний, Нам Україну храни» — духовний гімн України було написано 130 років тому. Автор цих слів – наш земляк, письменник і громадський діяч Олександр Кониський. До 180-річчя від його дня народження в області вже відкрито дві меморіальні дошки. Вшановують пам’ять борця за українську ідею у наукових та краєзнавчих колах – в обласній бібліотеці імені Короленка відбувся круглий стіл, присвячений діяльності та творчому доробку Олександра Кониського.
«Я не боюсь тюрми і ката». Олександр Кониський – письменник, перекладач, адвокат, громадський діяч, який у своїх творах і своїми ділами прагнув будь-що відстояти українську ідею. Народився на Ніжинщині. У радянські часи його твори, за винятком кількох поезій, були заборонені.
Валентина Шандра, провідний науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук: «Він є частиною тієї інтелігенції, яка вважала своїм завданням служіння людям, тому народу, з якого він вийшов – своєю працею, освітою, знаннями».
До 180-річчя від дня народження Олександра Кониського в обласній бібліотеці імені Короленка відбувся круглий стіл. Історики зауважують, найменше ми знаємо його як державного діяча. Як адвокат, він намагався довести, в першу чергу селянам, що у правовій державі знати закони, а тому вміти себе захистити мають усі. Тому переклав з російської мови законодавчий акт, згідно з яким діяли мирові суди.
Валентина Шандра, провідний науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук: «Текст цього законодавчого акту дуже цікавий не лише для істориків. Дуже докладно описані всі злочини і покарання, тому коли починаєш читати статтю за статтею, ти вникаєш у те життя, чим жило тогочасне суспільство, бо те суспільство треба було навчити жити в правовій державі».
Доробок Олександра Кониського ще досі недооцінений, кажуть науковці. І хоч за роки незалежності відбулися великі зрушення у вивченні його творчості, роботи в цьому напрямку дуже багато.
Олександр Мис юра, доцент ЧНПУ ім. Шевченка: «Ми зараз працюємо над бібліографією праць Кониського, на сьогодні нема повного переліку всіх доробок, також формуємо бібліографію праць про Кониського. Є думка щодо повного видання всіх його творів, над цим будемо працювати в найближчі роки».
За підсумками круглого столу буде видано збірку, з якої можна буде дізнатися про маловідомі факти з життя Олександра Кониського.
«Сівер-центр»
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.